Wycieczka Kraina Świętokrzyska

Dolina Pilicy

Cena: 880,00zł/os.

Plan wycieczki:

 I dzień – wyjazd do Spały
     Wyjazd rano, Przejazd do Spały. Spacer po Spale – w jej okolicach odbywały się polowania, w których  uczestniczyli królowie polscy, carowie rosyjscy i prezydenci Polski Międzywojennej. Spacer parkiem,
w którym znajdują się liczne pomniki przyrody, zwiedzanie z zewnątrz starego myśliwskiego pałacyku, pomnik żubra, Centralny Ośrodek Sportu tu przyjeżdżają największe sławy polskiego sportu – zwiedzanie – basen olimpijski, hala lekkoatletyczna. Zakwaterowanie, obiadokolacja. Nocleg w Spale.

II dzień – groty, bunkry, wywierzyska, Spała
     Śniadanie, zwiedzanie Grot Nagórzyckich – piaskowcowych jaskiń wydrążonych w skałach, następnie spacer do rezerwatu przyrody, „Niebieskie Źródła”- jedno z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych – rezerwatu krajobrazowo – wodnego w tym jedynych w Polsce „Błękitnych wywierzysk”.  Zwiedzanie pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęconego rzece. Skansen Rzeki Pilicy, ekosystem rzeczny oraz młyn wodny, pojazdy wojskowe i łodzie wydobyte z rzeki, kolekcja kół młyńskich, rekonstrukcja carskiej stacyjki kolejowej  i in. Jezioro Sulejowskie powstałe po budowie zapory na rzece Pilicy. Dalsza podróż do miejscowości Konewka – zwiedzanie bunkra-schronu kolejowego o długości 380- metrów – drugiego największego w Polsce.

 Przejazd na obiadokolację i nocleg k/ Kielc.

III dzień –  Chęciny, Kielce, Oblęgorek
     Śniadanie. Przyjazd do Chęcin – Góra Zamkowa, ruiny zamku królewskiego, panorama Gór Świętokrzyskich. Bartków – Dąb „Bartek”, Oblęgorek – Dworek – Muzeum Henryka Sienkiewicza. Zwiedzanie Kielc: Pałac Biskupi – Muzeum Narodowe, Klasztor na Karczówce, Katedra, rezerwaty geologiczne Kadzielnia i Śluchowice. Powrót na obiadokolację
i nocleg w okolice Kielc.

IV dzień –  Łysogóry, Chmielnik
    Śniadanie. Wyjazd w Łysogóry: św. Krzyż (klasztor i Muzeum Przyrodnicze), gołoborza, możliwość zejścia do Nowej Słupi „Drogą Królewską” lub dojazd Kolejką Świętokrzyską, Nowa Słupia (Kamienny Pielgrzym), św. Katarzyna – Klasztor, kapliczka i cudowne źródełko św. Franciszka. Dalsza podróż do Chmielnika –  dawna synagoga przekształcona w nowoczesny, unikatowy w kraju Ośrodek Edukacyjno–Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”, którego celem jest przypomnienie i odtworzenie specyfiki sztetli – dawnych polsko–żydowskich miasteczek, przypomnienie koegzystencji dwóch kultur: polskiej i żydowskiej. Powrót do hotelu k. Kielc na obiadokolację i nocleg.

 V dzień –  Sielpia Wielka, Końskie
    Śniadanie. Wyjazd do Sielpi Wielkiej, zwiedzanie: Muzeum Zagłębia Staropolskiego mieszczące się w halach dawnej walcowni i pudlingarni z pierwszej połowy XIX w., która została zbudowana w ramach programu uprzemysłowienia ziem polskich zainicjowanego po 1815 r. przez Stanisława Staszica. Największe w Polsce koło wodne, o średnicy 9 m, które służyło w dawnej fabryce jako urządzenie napędowe dla walcarek. Maszyny i mechanizmy z XIX i pierwszej połowy XX w. m. in. unikatowe obrabiarki produkcji angielskiej, żeliwne odlewy artystyczne i użytkowe. Następnie przejazd do miejscowości Końskie, zwiedzanie parku im. Tarnowskich, w którym znajdują się Oranżeria Egipska z faraonami, Glorietta, basteje neogotyckie, dalej zwiedzanie Domu Wnucząt oraz Kościół Św. Mikołaja. Wyjazd  po południu. Powrót późnym wieczorem, zakończenie imprezy.

Cena obejmuje :

  • przejazd autokarem o podwyższonym standardzie
  • opiekę pilota na cała trasę
  • wyżywienie: 4 śniadania, 4 obiadokolacje
  • 4 noclegi w tym 1 w Spale lub okolicach i 3 w okolicach |Kielc pokoje 2 osobowe z łazienkami
  • ubezpieczenie NNW do 10.000-zł/os Signal Iduna

Dodatkowo należy posiadać na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalnych przewodników ok. 70-90zł/os.