Perła Żuław, cuda hydrotechniki, Pruska Holandia i czar gotyku

Termin: 15.05.2025 r.
Cena: 280 zł/ min 40 os | 310 zł /min 30 os

07.30 zbiórka przy dworcu w Gdyni, stanowisko nr 5

Przyjazd do Elbląga, rejs statkiem Elbląg – Jezioro Drużno – Pochylnia Całuny – Pochylnia Jelenie 

Zapraszamy na piękną wycieczkę krajoznawczą przybliżającą tereny Żuław Elbląskich oraz historycznego Oberlandu, w polskiej historiografii zwanego Prusami Górnymi. Po zaokrętowaniu w Elblągu przepłyniemy statkiem białej floty przez rzekę Elbląg, by wpłynąć na unikatowe jezioro Drużno – jedno z najbardziej niezwykłych jezior w Polsce, rezerwat przyrody chroniący ptactwo wodne i wodno-błotne. Zarastające jezioro otoczone największymi w delcie Wisły depresjami to nie tylko unikat przyrodniczy (nazywane bywa „Perłą Żuław), ale także miejsce niezwykle ciekawe historycznie. Żyli nad nim i handlowali wikingowie, przeprawiał się przez nie św. Wojciech, sunęły po nim także łodzie krzyżackie.

12.30 Przyjazd do Pasłęka – przeniesiemy się do dawnej Pruskiej Holandii – dzisiejszego Pasłęka. Dowiemy się, dlaczego od XIV wieku miasto zwane było Holandią, zobaczymy pasłęcki zamek, ratusz gotycko-renesansowy, gotycki kościół św. Bartłomieja z niezwykłymi organami Andreasa Hildebrandta, pięknym ołtarzem i kazalnicą, a także aniołem chrzcielnym – typowym wytworem barokowej sztuki protestanckiej. Następnie obejrzymy dwie gotyckie bramy, piękną wieżę ciśnień, cerkiew grekokatolicką, a przede wszystkim obronne mury miejskie opasujące miasteczko niemal pełnym pierścieniem.

14.00 obiad dwudaniowy – specjały żuławskie (płatny dodatkowo na miejscu, cena ok 50 zł)

Po obiedzie przejedziemy do Marianki – niewielkiej wsi pod Pasłękiem, gdzie za sprawą kunsztownie odrestaurowanych średniowiecznych polichromii przeniesiemy się w czasy komturów elbląskich. Tamtejszy
kościół św. Apostołów Piotra i Pawła to jeden z najciekawszych obiektów sakralnych w regionie. Ciekawią nie tylko polichromie, ale także sama architektura i zabytki drewniane, w tym nigdy niepomalowane baptysterium, czyli zagroda chrzcielna. 

19.00 powrót na miejsce zbiórki